Now livetag icon
NEW REPORT: Knowing your true competitive position across Web & AppDownload Reportbanner icon

Analyse de l'application theBetterDeal:Price Calculator pour le 12 octobre

theBetterDeal:Price Calculator

theBetterDeal:Price Calculator

  • Sang Hun Pak
  • App Store Apple
  • Payant
  • Shopping
Stop overpaying for bulk packaging and false sales. Drop in the product price, weight or serving size or quantity, and let our smart unit price calculator do the math instantly. Effortlessly compare items on a single page and save money on every grocery trip, warehouse club run, or retail shopping marketplace. Example 1: The False "Bulk Discount" (The Multipack Trap) *Product A (Single Bottle) 16 oz for $3.20 *Product B (Twin Pack): Two 12 oz bottles (24 oz total) for $5.28 *The Trick: Shoppers naturally assume buying the twin pack or "bigger box" saves money. *The Reality: Product A is $0.20 per oz vs Product B at $0.22 per oz. *The Results: Product B gives you 9.1% less product for the same money. Buying two(2) single bottles is actually the Better Deal than buying the twin pack. Example 2: Laundry Detergent Dilemma (Unit Trap Spotting) *Product A (Liquid Pods Laundry Detergent): 93 fluid oz (63 loads) for $27.99 *Product B (Liquid Pods Laundry Detergent): 47 oz by weight (32 loads) for $19.99 *Product A: Retail packaging shows $.30/ounce *Product B: Retail packaging shows $0.43/ounce *Solution: These are prepackaged pods so compare the number of loads and not the fluid ounces using By Servings or Quantity feature. *The Reality: Product A costs $0.44 per load vs Product costing $0.62 per load. *The Results: Product B gives you 28.9% less product for the same money. The more expensive Product A is the Better Deal. Example 3: The Sneaky Shrinkflation Metric Shift (Packaging and Upsizing Spotting) *Product A (Old Packaging): 16 oz of ground coffee for $12.79 *Product B (New "Eco-Friendly" Bag): 28 oz of ground coffee for $26.99 *Product A: Retail packaging shows $1.07/ounce (but it's really $0.80/ounce) *Product B: Retail packaging shows $0.96/ounce so this seems cheaper in per ounce. *The Reality: Product A is $0.80 per oz vs Product B at $0.96 per oz. *The Results: Product B gives you 17.1% less product for the same money even though the packaging shows $0.96/ounce compared to Product A showing $1.07/ounce on the packaging itself. Product A is the Better Deal. Buy two(2) 16 oz of Product A if you must and get 34% more for your money compared to Product B.
theBetterDeal:Price Calculator

Classement dans le store

Le classement des stores est basé sur plusieurs paramètres définis par Google et Apple.

Toutes les catégories dans
États-Unis--
Shopping dans
États-Unis#127
Créez un compte pour voir les téléchargements mensuels moyensContactez-nous

Statistiques de classement dans le temps pour theBetterDeal:Price Calculator

Classement d'utilisation et classement Apple App Store de Similarweb pour theBetterDeal:Price Calculator

Classement dans la boutique

Classement

Ranking par pays pour theBetterDeal:Price Calculator

Pays dans lesquels theBetterDeal:Price Calculator est le mieux classé dans ses principales catégories


Principaux concurrents & apps alternatives

Applications ayant une forte probabilité d'être utilisées par les mêmes utilisateurs, à partir du même store.

Aucune donnée à afficher
theBetterDeal:Price Calculator

octobre 12, 2026